kategoria: Technologia   dodane: 13/03/2024
Gdy mowa o smartfonach często powtarzają się określenia „telefon flagowy” lub „flagowiec”. Sprawdź, jakie modele nazywa się w ten sposób i czym różnią się one od innych urządzeń. Zobacz też przykłady flagowców Samsung, Xiaomi czy OPPO. Z artykułu dowiesz się również, co flagowe telefony mają wspólnego z marynarką wojenną.

Co to znaczy flagowy telefon i skąd wzięło się to określenie?

Telefon flagowy lub po prostu flagowiec to inaczej topowy smartfon danego producenta. Czasem mianem tym określa się nie tylko jeden model, lecz serię najdroższych i najmocniejszych urządzeń, które są wizytówką marki.

 

Określenie wzięło się od okrętu flagowego, czyli dużej, reprezentacyjnej jednostki, z której dowódca marynarki wojennej dowodzi całą flotą. W dawnych czasach komunikacja z innymi okrętami odbywała się właśnie za pomocą systemu flag – stąd flagowiec. Dziś z kolei telefony flagowe wyznaczają kierunek rozwoju dla pozostałych modeli producenta.

 

Czym wyróżniają się flagowce na tle innych smartfonów?

Flagowiec jest wyposażony w najlepszej jakości podzespoły i najwyższe parametry ze wszystkich smartfonów danej marki. Telefon flagowy ma więc:

 

  • najnowocześniejszy i najszybszy procesor;

  • najwięcej pamięci RAM i miejsca na dane;

  • najlepszy i najbardziej rozbudowany zestaw aparatów fotograficznych;

  • ekran wykonany w najnowszej technologii oraz o najwyższej rozdzielczości i zagęszczeniu pikseli;

  • najbardziej rozbudowany zestaw funkcjonalności i technologii;

  • największe rozmiary.

 

Jakie są telefony flagowe popularnych marek?

Poniżej wymieniamy i krótko charakteryzujemy flagowce Samsung, Xiaomi i OPPO, czyli jednych z najpopularniejszych marek smartfonów na polskim rynku. Telefony flagowe i inne smartfony od wielu cenionych producentów znajdziesz w dobrych cenach w Sklepie Orange.

 

Flagowce Samsung – seria Samsung Galaxy S24

Najnowsze flagowce Samsung to modele Samsung Galaxy S24, S24+ i S24 Ultra, które weszły do sprzedaży 31 stycznia 2024 roku. Dwa pierwsze smartfony różnią się od siebie głównie wielkością i rozdzielczością ekranu oraz pamięcią RAM (8 GB w modelu S24 i 12 GB w S24+).

 

Z kolei najmocniejszy flagowiec Samsung Galaxy S24 Ultra ma nie tylko jeszcze większy ekran (6,8 cala), lecz także najnowocześniejszy procesor Snapdragon 8 3. generacji z 4 nm. Wyróżnia go też najbardziej zaawansowany zestaw aparatów z obiektywem szerokokątnych 200 MP o jasności F1.7.

 

Flagowce Xiaomi 14 zastępują serię Xiaomi 13

Jeszcze w połowie lutego 2024 roku najmocniejszymi telefonami znanego chińskiego producenta była seria flagowców Xiaomi 13, 13 Pro i 13 Ultra. Już podstawowy model ma 8 GB RAM oraz potrójny aparat 50 +10+12 MP.

 

26 lutego do sprzedaży w Polsce wszedł natomiast nowy flagowy telefon Xiaomi 14. Otrzymał on m.in. nowy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 SM8650 oraz jest dostępny z 8 GB, 12 GB lub nawet 16 GB RAM. Wszystko wskazuje też na to, że topowy Xiaomi 14 Ultra, który pojawi się w sprzedaży w Polsce od 19 marca, będzie mógł z powodzeniem rywalizować z takimi sprzętami, jak Samsung S23 Ultra czy iPhone 15 Pro Max.

 

Flagowiec OPPO Find X7 a najmocniejsze modele marki na rynku polskim.

Nowe, topowe modele na 2024 rok zaprezentowało już też OPPO. OPPO Find X oraz OPPO Find X Ultra, bo o nich mowa, mimo imponującej specyfikacji (m.in. do 16 GB RAM) są jednak póki co dostępne tylko na rynku chińskim. Jakie modele mogą uchodzić za flagowce OPPO w Polsce?

 

Najmocniejszą specyfikację mają smartfony OPPO Find N2 i N3 ze składanym ekranem. Znacznie większą popularnością cieszą się natomiast telefony ze średniej wyższej półki, takie jak OPPO Reno10 Pro 5G z 12 GB RAM i potrójnym aparatem 50+8+32 MP.