kategoria: Technologia   dodane: 25/10/2022
Wybieranie sprzętu elektronicznego nie jest łatwe. Oprócz konieczności sprawdzenia i odpowiedniego dobrania parametrów pod potrzeby czy też dobrania jego strony wizualnej, prawdziwe schody zaczynają się w momencie, gdy nie za wiele rozumiemy z języka stosowanego w opisach produktów. Zanim przejdziemy się do sklepu i wypytamy miłego pana lub panią, warto cokolwiek wiedzieć na temat dostępnych sprzętów związanych z elektroniką, za którymi się rozglądamy.

Dostępne laptopy - co o nich wiemy 

Nie da się ukryć, że na obecnych rynkach króluje asortyment z logiem jabłka. Żeby się o tym upewnić, rekomenduję przejść się do jeden z pobliskich kawiarni czy biblioteki. Nic zresztą dziwnego, że MacBook to jedno z najpopularniejszych słów, które zapewne padają w sklepach z elektroniką. To bardzo łatwe, bardzo wygodne w użytkowaniu, ale też wydajne sprzęty. Firma Apple oferuje dwa najbardziej rozpoznawalne typy laptopów. Pierwszym z nich jest MacBook Air. To mniejszy sprzęt, cechujący się lekkością i szybkością we włączaniu. Sprawdzają się idealnie do pracy biurowej, w której nie wykorzystujemy żadnych specjalnych oprogramowań. Przede wszystkim idealny do zapakowania do pracy czy na wakacje. Drugim modelem jest MacBook Pro. Jak sama nazwa wskazuje, jest on bardziej zaawansowany, jeśli chodzi o sprawy techniczne. Zazwyczaj taki sprzęt wykorzystuje się w pracy, ale także do gier. Z tym sprzętem wiele specjalistycznych oprogramowań jest kompatybilnych. 

Wybór procesora 

Czym jest procesor i dlaczego jest ważny? Procesor to taki mózg komputera. Za każdym razem, gdy obrabiasz zdjęcie na Instagrama, oglądasz film ze swoją drugą połówką, czy też edytujesz jakieś ważne pliki, procesor w MacBooku czy innym sprzęcie wszystko przelicza. Widać, że jest to bardzo ważna część urządzeń technologicznych. Właśnie dlatego Apple cały czas szuka nowych rozwiązań i inwestuje w nowe pomysły, aby dostarczać użytkownikom i użytkowniczkom najbardziej wydajne i niezawodne sprzęty. 

2020 roku zaowocował w Applu nową technologią, którą są ich autorskie procesory M1. Proces tworzenia procesoru ten został oparty na architekturze zwaną ARM, która jest znana z wykorzystania w urządzeniach mobilnych. Dotychczas w sprzętach elektronicznych można było spotkać procesowy Intel lub właśnie wspomniane AMD. Tym sposobem od dwóch lat Apple zaczęło robić własne procesory na nowej architekturze. Co pozwoliło im dobrze zintegrować procesor z resztą urządzenia. 

Plusy i minusy procesoru M1

Najważniejszą zaletom dla nas, oszczędności, ale i środowiska jest wydajność tej technologii. Najjaśniejszym z plusów jest to, że wraz z autorską technologią Apple dostajesz świetne perspektywy na życie baterii. Komputery wyposażone w procesor Apple M1 pozwalają korzystać z różnego typu aplikacji, internetu czy też edytować pliki, oglądać filmy, a jednocześnie i najważniejsze zużywają ponad 10-krotnie mniej energii niż przy wykonywaniu urządzeń z innym rodzajem procesora. Technologia wyróżnia się także szybkim procesorem graficznym pozwalającym wykonywać nawet bardzo skomplikowane czynności. Przy okazji umożliwia również cichą oraz płynną pracę. Osoby bardziej znające się na zawiłości tematu technologii będą na pewno też zainteresowane jedną zaletą, jaką jest to, że jest zauważalnie szybsza możliwość uczenia się maszynowego, co również wpływa na wydajność MacBooków z procesorem M1. Bardzo wysoka i zauważalna wydajność wspomnianego sprzętu jest spowodowana 8-rdzeniowym procesorem i istniejącymi 16 mld tranzystorów.

Gdyby wymienić najważniejsze z minusów, to jest to fakt, że niektóre stare programy nie będą dobrze sprawować się na sprzęcie z tą technologią. Wybór czy stawiać na taki sprzęt zależy od naszych potrzeb, jednak wydajność tego sprzętu jest czymś niepowtarzalnym, a przede wszystkim zmierzonym. Daje nam to pewność, ile możemy wyciągnąć z procesora M1.