kategoria: Turystyka   dodane: 19/09/2019
Podróże to często marzenie wielu. Niewielu jednak może sobie na nie pozwolić. Czy na pewno?

Ceny wakacji w biurach podróży sugerują, że odpowiedź na powyższe pytanie powinna być twierdząca. Na szczęście, nie jest to jedyny sposób na przeżycie niesamowitej przygody, nawet w najodleglejszych zakątkach świata. Wystarczy odrobina chęci oraz samodzielności. Rezygnując z all inclusive i biorąc sprawy w swoje ręce, możemy naprawdę dużo zaoszczędzić.

Agencje turystyczne, aby zarobić, do rzeczywistych kosztów atrakcji, doliczają własne koszta. Już wyeliminowanie pośrednika da ci dużo korzyści.

 

Loty

 

Chcąc zarezerwować transport, korzystaj z takich stron jak Skyscanner. Jest to wyszukiwarka lotów, która porównuje ceny biletów według preferencji użytkownika. Dodatkowo często pojawiają się na niej różne okazje oraz weekendowe ceny przelotów. Rezerwując bilet z dużym wyprzedzeniem, również masz szanse dużo zaoszczędzić.

 

Kolejna warta polecenia strona to Fly4free. Tutaj z kolei znajdziemy zarówno okazyjne ceny lotów, jak i gotowe, skomponowane oferty wakacyjne (transport+nocleg). Za 7-dniowy pobyt na jednej z greckich wysp, zapłacimy tu tylko 600 zł! Daty proponowanych przez stronę wyjazdów są zwykle odległe o kilka miesięcy bądź mają charakter „last minute”. Warto być otwartym na różne opcje oraz chwytać okazję. Być może nasze wymarzone Bali, przebije wycieczka do miejsca, o którym w ogóle byśmy nie pomyśleli.

 

Transport

 

Warto pamiętać, by na miejscu poruszać się innymi środkami transportu niż drogie taksówki. Lokalne metro czy tramwaje mogą znacznie zmniejszyć nasze koszta. Przydatna okazuje się również aplikacja Uber, za pomocą której zamówimy przejazd u prywatnej osoby. Jest to znacznie tańsza alternatywa dla taksówek. W niektórych miejscach, również za niewielkie pieniądze, wynajmiemy samochód. 

 

Nieco bardziej odważni mogą zdecydować się na podróż stopem. Jest to opcja najtańsza, a jednocześnie może stać się okazją do poznania niezwykle ciekawych ludzi.

 

Zakwaterowanie 

 

Osobom oszczędnym, szukającym noclegu, przychodzi na pomoc portal AirBnB. Znajdziemy tam oferty lokum z całego świata, zarówno hoteli, apartamentów, jak i prywatnych mieszkań. Ceny nie są zbyt wysokie, a „perełki”, jakie możemy tam znaleźć, gwarantują niezapomniane przeżycia. Bo kto by nie chciał spędzić nocy w urokliwym domku na drzewie, nad wodospadem?

 

Kolejną popularną praktyką jest couchsurfing. Jak sama nazwa wskazuje, polega na spaniu u kogoś „na kanapie”. W praktyce, wygląda tak, że lokalny mieszkaniec oferuje nam u siebie lokum, w zamian za, np. spędzenie z nim czasu. Taka osoba często oprowadza nas po mieście oraz opowiada o tamtejszej kulturze. Jest to całkowicie darmowe, ponieważ tzw. host nie pobiera od nas żadnej opłaty. 

 

Wolontariat

 

Opcja skierowana głównie do ludzi młodych, ale nie tylko. Za pośrednictwem portalu Workaway, tak zwany wolontariusz wyjeżdża w dane miejsce do pracy. W zamian dostaje zakwaterowanie oraz wyżywienie. Zakres oferowanych prac jest niezwykle zróżnicowany. Może ona polegać, np. na zajmowaniu się domem, pracy w hotelu czy opieką nad dziećmi.