kategoria: Turystyka   dodane: 04/11/2020
Włochy to piękne zabytki, imponujące galerie sztuki oraz plaże, na których można spędzić niezapomniany urlop. Gdzie warto się wybrać? Jednym z tych ośrodków, których potencjał dostrzegły biura podróży, jest Ferrata. Jakie atrakcje czekają tu na turystów?
galeria sztuki

Ferrara to jedno z ciekawszych miast na włoskich wybrzeżu, które może się pochwalić i długą historią, i cennymi zabytkami. Tutejsza starówka, wpisana na listę UNESCO, urzeka licznymi perełkami dawnej architektury, a wycieczki po jej terenie mogą się okazać jedyną w swoim rodzaju podróżą w czasie.

 

 

Stare miasto otoczone jest potężnymi fortyfikacjami, które do dziś wzbudzają zachwyt zarówno swoimi rozmiarami, jak i renesansową formą. Uwagę w tym mieście przyciąga również majestatyczna katedra św. Jerzego Męczennika, której budowę rozpoczęto w XII wieku. Choć w XVII wieku świątynia ta została przebudowana, do dziś można tu ujrzeć wiele cech typowych dla sztuki romańskiej. Taki styl reprezentuje m. in. fasada główna, wykonana z białego marmuru, która skutecznie przyciąga uwagę turystów spacerujących po tym mieście.

 

Wiele cennych dzieł sztuki sakralnej można ujrzeć w kościelnym wnętrzu oraz w murach pobliskiego Muzeum Katedralnego. Miłośników sztuki sakralnej może też oczarować kościół św. Franciszka, będący ciekawą pamiątką z pierwszej połowy XIII wieku, a także bazylika św. Jerzego za Murami, która – jak sama nazwa wskazuje – znajduje się już poza miejską starówką. Ferrara jest też miastem atrakcyjnym dla tych, którzy w czasie wycieczki po Włoszech zechcą poszerzyć swą wiedzę na temat dziejów i kultury Żydów.

Do dziś w mieście tym zachowała się dawna dzielnica żydowska, na terenie której nie brakuje cennych zabytków. Tym najważniejszym jest nieczynna już synagoga z lat 20-tych XV wieku, przy której warto się zatrzymać – przynajmniej na kilka minut.

 

Dla miłośników fortyfikacji, ciekawym punktem w programie wycieczki po tym mieście będzie Castello Estense, zbudowany w drugiej połowie XIV stulecia.

Do końca XVI wieku, zamek ten służył panom miasta – przedstawicielom rodziny d’Esta. Później stał się siedzibą papieskiego legata, a następnie – atrakcją turystyczną oraz miejscem, które obecnie znane jest z organizacji wielu ważnych wydarzeń kulturalnych. Jednych zachwycają tu piękne freski, które szczęśliwie przetrwały do naszych czasów, innych – pełne tajemnic lochy, które wciąż mogą zrobić ogromne wrażenie.


Ferrara zachwyca też ciekawymi pałacami, w gronie których wyróżnia się Palazzo dei Diamanti. Ta wspaniała rezydencja zachwyca przede wszystkim swa elewacją, wykonaną z marmurowych kostek. Dziś w wiekowych murach tego pałacu na gości czekają dwie wystawy: galeria sztuki, w której skupiono się na malarstwie od czasów średniowiecza po wiek XVIII, oraz Galeria Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej, do której również warto zajrzeć.