kategoria: Technologia   dodane: 22/06/2023
Dobry monitor to podstawa wyposażenia każdego, kto w swojej pracy spędza dużo czasu przed komputerem. To gwarancja wygody związanej z wykonywaniem obowiązków, a także komfortu zdrowotnego. Zastanawiasz się, jaki monitor będzie najlepszy dla Ciebie? Zobacz, jak wybrać taki, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania!

Jak wybrać monitor do pracy? Czym się kierować? 

Kiedy spędzasz wiele godzin przed monitorem w celu pracy lub nauki, ważne jest, abyś wybrał taki, który zapewni Ci komfort, efektywność i przyjemność podczas wykonywania swoich zawodowych obowiązków. Ale jak dokonać właściwego wyboru, skoro monitory dostępne są w tak wielu wariantach? 

Przede wszystkim, musisz w pierwszej kolejności dość dokładnie określić swoje potrzeby i wymagania względem sprzętu, który kupujesz. Bo możesz przecież kupić uniwersalny monitor, przyzwoity do wszystkiego. Ale możesz też postawić na taki, który będzie najlepszy z najlepszy do zadań, które wykonujesz. Dlatego zastanów się na początku, do czego ma być to monitor. Czy do przeglądania internetu w celu robienia rozeznania? A może potrzebny jest Ci klasyczny monitor biurowy do pisania, ale też przy tym do oglądania filmów? A może do tworzenia grafiki? We wszystkich tych przypadkach optymalne rozwiązania oferować będzie Ci zupełnie inny sprzęt. Tutaj wygląda to dokładnie tak samo! Na inne kwestie będziesz zwracać też uwagę, jeśli szukasz dodatkowego monitora, który jedynie dopełni Twój obecny. 

Co jeszcze jest ważne? Na pewno musisz zadać sobie też pytanie, jaki monitor do pracy w sprawdzi się najlepiej w konkretnym miejscu. Dotyczy to zarówno jego wielkości i budowy, jak i designu. Obecnie bowiem monitory 

Jaki monitor do pracy biurowej? Najważniejsze parametry 

Jak już wiesz, wybór monitora odpowiedniego dla Ciebie zależy od Twoich indywidualnych preferencji i potrzeb. Jednak, aby znaleźć idealny sprzęt, musisz zwrócić przy jego wyborze uwagę na parametry techniczne. To pozwoli Ci wybrać naprawdę dobrej jakości urządzenie. Nie znasz się na kwestiach technicznych? Nic nie szkodzi! Zobacz, które z takich parametrów są kluczowe oraz sprawdź jakie rozwiązania w konkretnych kategoriach będą dla Ciebie odpowiednie. 

Przekątna ekranu 

Pierwszym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, jest wielkość monitora. Chodzi dokładniej o przekątną ekranu. Optymalny rozmiar monitora zależy od Twoich preferencji i przestrzeni, w której pracujesz. Jeśli potrzebujesz większej przestrzeni roboczej, zwróć uwagę na monitory o większej przekątnej. Pamiętaj jednak, że większy monitor może wymagać więcej miejsca na biurku. Proporcje ekranu powinny być wprost proporcjonalne do Twoich potrzeb i wymagań. Obecnie niektóre monitory mają szerokie kąty widzenia. Jest to opcja bardzo przydatna, jeśli ekran pełni ważną rolę w Twojej pracy. 

Częstotliwość odświeżania 

To także bardzo istotny parametr. Częstotliwość odświeżania wyświetlacz wskazuje, ile razy na sekundę może on wygenerować nowy obraz. Im częstotliwość ta jest większa, tym większa płynność. Wartość ta wyrażana jest w hercach. 

Rozdzielczość ekranu

Kolejnym istotnym parametrem jest rozdzielczość ekranu. Wyższa rozdzielczość oznacza większą ilość pikseli na ekranie, co przekłada się na wyraźniejszy obraz. Jeśli pracujesz głównie z tekstem i grafiką, rozdzielczość Full HD będzie odpowiednia. Jeśli jednak potrzebujesz jeszcze większej precyzji, znacznie lepszym wyborem będą monitory 4K, które zapewnią Ci niezwykłą jakość obrazu. 

Matryca IPS czy VA?

Wybór między matrycą VA a IPS zależy od Twoich preferencji i rodzaju pracy, jaką wykonujesz. Jeśli cenisz sobie intensywne kolory i doskonałe odwzorowanie ciemnych tonów, matryca VA może być odpowiednia dla Ciebie. Jeśli jednak zależy Ci na doskonałej reprodukcji kolorów i szerokich kątach widzenia, wybierz matrycę IPS. Charakteryzuje się ona doskonałymi kątami widzenia, co oznacza, że obraz jest widoczny i dobrze odwzorowany zarówno pod większymi, jak i mniejszymi kątami. Matryce IPS są również znane z precyzyjnego odwzorowania kolorów, co jest istotne dla osób zajmujących się grafiką, edycją wideo lub innymi zadaniem wymagającymi dokładności kolorów.

Dodatkowe funkcje i usprawnienia 

Przed zakupem monitora sprawdź, jakie funkcje dodatkowe oferuje. Czy posiada wbudowane głośniki, porty USB czy wejścia HDMI? Te dodatkowe funkcje mogą okazać się przydatne i ułatwić pracę. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest też filtr światła niebieskiego. Konieczni wybierz monitor, który go posiada, szczególnie jeśli spędzasz przed komputerem długie godziny. To zapewni Twoim oczom skuteczną ochronę przed światłem niebieskim. 

Monitor bezprzewodowy czy przewodowy? 

Jaki monitor do pracy biurowej sprawdzi się lepiej  bezprzewodowy czy przewodowy? Tutaj, podobnie jak w niemal każdym przypadku odpowiedź może być tylko jedna - to zależy. W biurach najczęściej stosuje się monitory przewodowe. Jeśli jednak szukasz wyposażenia do swojego biura domowego, może warto zastanowić się nad sprzętem bez okablowania. Taki monitor prezentuje się bardziej estetycznie i jest łatwiejszy w przenoszeniu.