kategoria: Biznes i finanse   dodane: 18/01/2021
Myśląc o skutecznym oszczędzaniu, zastanawiamy się, co wybrać. Lokata czy też rachunek oszczędnościowy? Co będzie lepszym rozwiązaniem? Jak oszczędzać w skuteczny sposób? Wszystkie wątpliwości rozwiejemy w tym właśnie artykule!

Czym jest lokata?

Lokata jest zawierana na czas określony. Może to być miesiąc, 3 miesiące, pół roku czy nawet rok. Pieniądze wpłaca się jedynie w momencie jej założenia. Decydując się na takie rozwiązanie, nie możemy dokonywać dodatkowych wpłat podczas trwania umowy. Jednocześnie odsetki od wypłaconych pieniędzy są naliczane na koniec czasu obowiązywania takiej lokaty, a zerwanie umowy przed terminem wiąże się ze stratą ewentualnych zysków. Ogromnym plusem jest to, że większość lokat, które oferują banki, charakteryzują się stałym oprocentowaniem. Oznacza to, że już na początku poznasz swój przyszły zysk.

 

Co to jest rachunek oszczędnościowy?

To rozwiązanie bardzo dobre dla osób, które lubią proste i regularne oszczędzanie. Większość opcji, które są dostępne na rynku, umożliwia dowolne przelewanie kwot. Przydatną funkcjonalnością jest ustawienie przelewu stałego, który będzie automatycznie wykonywany w wybrany przez ciebie dzień miesiąca. Oznacza to, że nie trzeba pamiętać o dodatkowym działaniu. Sama umowa zawierana jest na czas nieokreślony, a właściciel konta może dowolnie dysponować zgromadzonymi środkami. Jedna wypłata w miesiącu jest możliwa bez opłacania dodatkowej prowizji, jednak w pozostałych przypadkach trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. To natomiast dobra motywacja do pozostawienia zgromadzonych pieniędzy bez jakiegokolwiek ubytku.

 

Lokata czy rachunek oszczędnościowy?

Jak oszczędzać i co konkretnie wybrać? Oba produkty wspierają skuteczne oszczędzanie. W obu przypadkach trzeba pamiętać o podatku Belki, czyli podatku od dochodów kapitałowych. Dodatkowo oprocentowanie tych dwóch produktów zależy przede wszystkim od zgromadzonych środków finansowych. Co w takim razie wybrać? Jest to zależne od twoich indywidualnych preferencji. Zastanów się, czy chcesz mieć dostęp do gromadzonych środków nieustannie, czy też będziesz w stanie zamrozić je na kilka miesięcy. Dodatkowo warto pamiętać, że w przypadku lokaty trzeba na początku wpłacić co najmniej tysiąc złotych. Jeżeli nie dysponujesz taką kwotą, wybierz konto oszczędnościowe. Pomyśl również o tym, czy wolisz wpłacać mniejsze kwoty, czy też jednorazowa wpłata będzie optymalna w twoim przypadku.

 

Jedno jest pewne. Oszczędzanie to bardzo ważna czynność, która dotyczy każdego z nas. Posiadanie dodatkowej kwoty jest dobrym zabezpieczeniem finansowym, które przynosi również komfort psychiczny. Dzięki oszczędzaniu można również spełniać swoje mniejsze i większe marzenia. Warto więc wybrać mądrze i spokojnie rozważyć obie możliwości. Dodatkowo odpowiedni bank, w którym otworzysz konto lub w którym zdecydujesz się na lokatę, pomoże w sprawnym zrealizowaniu postanowionego przez ciebie celu. Tylko dobrze dopasowane rozwiązanie przyniesie najwięcej korzyści i satysfakcji, a to właśnie jest najważniejsze.