kategoria: Technologia   dodane: 21/03/2023
Apple MacBook to jeden z laptopów, który obecnie cieszy się ogromną popularnością wśród bardzo różnych użytkowników. Komputery marki cenią sobie zarówno studenci, uczniowie, jak również freelancerzy, handlowcy, graficy czy projektanci. Jak to możliwe, że tak różne grupy są zadowolone z korzystania z podobnego sprzętu?

Laptopy Apple M2 i M1 - co warto wybrać? 

MacBook Air, jak również MacBook Pro doczekały się nowego czipa zasilającego komputery. Następca M1 został zaprezentowany wiosną 2022 roku i stopniowo urządzenia z jego wykorzystaniem. Laptopy Apple z M2 cechują się przede wszystkim większą wydajnością, są bardziej energooszczędne. Mają szybsze CPU, GRU oraz system Neural Engine. To wszystko zaś przekłada się z kolei na możliwości, jakimi dysponuje MacBook Air czy MacBook Pro. M2 to między innymi: 

  • zauważalnie wyższe osiągi laptopa,
  • ponadprzeciętną efektywność pracy, którą trudno znaleźć u konkurencji,
  • znacznie dłuższy czas pracy na baterii.

M2 to rozwiązanie, które przekłada się na pracę całego komputera. Tutaj nie ma mowy o tym, że jeden laptop Apple ma lepszy jakiś jeden parametr. Przyspiesza całość, co dostrzega każdy użytkownik, który miał okazję korzystać z MacBooka Air na M1 i M2. Te wydajne podzespoły sprawiają, że sprzęty Apple doceniane są przez profesjonalistów, którzy potrzebują absolutnie niezawodnych rozwiązań. Komputery MacBook chwalą graficy, projektanci, architekci, dziennikarze, analitycy. Dla nich wszystkich tablety, laptopy to sprzęty wykorzystywane w codziennej pracy, które muszą pracować na najwyższych obrotach. 

Czy to oznacza, że dzisiaj musisz kupować jedynie komputer Apple M2? Niekoniecznie, MacBook Air z M1 świetnie sprawdzi się w bardzo wielu aplikacjach. To sprzęt, który nadal pracuje niezawodnie. Jeśli nie potrzebujesz jednocześnie pracować na kilku obciążających mocno system aplikacjach, nie przerzucasz się między plikami o dużym rozmiarze, spokojnie możesz korzystać z serii laptopów Apple z M2. Z pewnością jest to także sprzęt, który docenią użytkownicy domowi, wykorzystujący przenośne urządzenia do nauki, zabawy i komunikowania się z bliskimi.

MacBook Air czy MacBook Pro?

Użytkownicy MacBooków to bardzo różnorodna grupa, która wykorzystuje ten sprzęt do często bardzo odmiennych zadań. Nie wszyscy potrzebują najbardziej zaawansowanego oprogramowania, ogromnej ilości pamięci RAM czy najwyższej jakości procesora, który nie zatrzymuje się nawet przy najbardziej zaawansowanych aplikacjach. Kiedy pojawia się, jakiego MacBooka kupić, odpowiedzi najlepiej szukać w przeznaczeniu sprzętu. Oczywiście jeśli stać cię na najnowszy sprzęt Apple i chcesz go kupić, nic nie stoi na przeszkodzie. Jeśli jednak zastanawiasz się, który model będzie realnie odpowiadał na konkretne potrzeby i sposób wykorzystania, warto zwrócić uwagę na rekomendacje samego producenta. 

Apple już jakiś czas temu zaproponował dwie linie swoich laptopów: MacBook Air i MacBook Pro. Ten drugi laptop to znacznie udoskonalona wersja laptopa Apple zaprojektowana głównie z myślą o użytkownikach profesjonalnych. MacBooki świetnie sprawdzają się jako urządzenia do użytku domowego, profesjonalnego, nauki i pracy zawodowej. Nie w każdym przypadku po prostu MacBook Pro jest niezbędny do efektywnej pracy. 

Co różni MacBook Air i Pro? MacBook Pro to sprzęt o większej pamięci RAM, lepszym procesorze, bardziej wydajnym i efektywnym oprogramowaniu. Przeznaczony jest przede wszystkim dla graczy, którzy cenią sobie najwyższy poziom rozrywki oraz osób pracujących z grafiką, wideo i aplikacjami projektowymi stanowiącymi spore obciążenie dla wydajnej pracy całego układu. MacBook Pro jest wyposażony w rozwiązania, które pozwalają mu poradzić sobie z tymi najtrudniejszymi wyzwaniami. Nie brakuje użytkowników, którzy twierdzą, że jego wydajność jest porównywalna z komputerami stacjonarnymi. MacBook Pro charakteryzuje się również świetnej jakości obrazem, oddającymi najmniejsze szczegóły i perfekcyjne kolory. Przede wszystkim uwodzi jednak ultrawydajnym procesorem. 

MacBook Air dla ucznia i studenta

MacBook Pro wbrew pozorom nie zawsze jest najlepszym wyborem. I nie chodzi tutaj wyłącznie o to, że jest to sprzęt znacznie droższy od linii MacBook Air.  To także znacznie cięższy sprzęt. Mimo że wyposażony w najbardziej zaawansowane techniczne nowinki, nie jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich. Jeśli z komputera korzystasz, aby pracować na stosunkowo prostych aplikacjach; jeśli wykorzystujesz go do przeglądania sieci, ale nie pracujesz z nim na ciężkich plikach i nie musisz się przerzucać ciągle między jedną a drugą aplikacją, różnicy między MacBookiem Air a Pro możesz na dobrą sprawę nie zauważyć. Jeśli więc nie masz szczególnych wymagań dotyczących laptopa, zależy ci na sprawnym i efektywnym laptopie, który do tego będzie lekki i sprawny w każdych okolicznościach, MacBook Air spełni z naddatkiem twoje oczekiwania. To także świetny wybór dla uczniów i studentów, którzy mogą go wykorzystywać do nauki, przeszukiwania portali edukacyjnych, ale i tworzenia własnych projektów czy testowania pierwszych pomysłów na aplikacje.