kategoria: Biznes i finanse   dodane: 20/05/2020
Przejście „na swoje” to marzenie wielu etatowych pracowników. Również ludzie młodzi często wyrażają chęć rozpoczęcia kariery zawodowej właśnie od własnego biznesu. Prywatne przedsiębiorstwo kusi niezależnością oraz całkowitą decyzyjnością w sprawie swojej pracy. Chociaż dla wielu własny biznes wydaje się być spełnieniem marzeń, aby się ziściły, należy podejść do nich odpowiedzialnie oraz solidnie się przygotować. Masz już pomysł na własny biznes? Wiesz co chciałbyś robić w życiu? Oto rady, jak krok po kroku rozkręcić własną działalność.

Pomysł i skonfrontowanie oczekiwań

 

Od idei zwykle wszystko się zaczyna. Jeżeli jesteś w czymś dobry i chciałbyś na tym zarabiać, w twojej głowie rodzi się pomysł wystartowania z własnym biznesem. Produkcja finezyjnych mydeł a może mieszanie ziół to twoje hobby? Doskonale! Po skonkretyzowaniu swojego pomysłu na rozpoczęcie działalności, musisz zaczerpnąć informacji o swoim potencjalnym rynku zbytu. Czy towar lub usługa, którą oferujesz jest popularna wśród klientów? A może dzięki swojej działalności wypełnisz pewną lukę? Zastanów się, czy znalazłbyś kupców na swoją ofertę. Czy zainteresowanie twoim produktem oraz zapotrzebowanie na niego jest duże? Analiza rynku jest bardzo ważna przed rozpoczęciem działalności. Pozwala skonfrontować oczekiwania z rzeczywistą sytuacją. Jeżeli uważasz, że planowana przez ciebie działalność ma szansę na powodzenie, przejdź do następnego etapu.

 

Ile możesz zainwestować, a ile musisz zarobić?

 

W zależności od rodzaju biznesu, musisz posiadać określony fundusz na rozpoczęcie działalności. Zwykle są to koszta właściwe pokryciu ceny sprzętu, wynajęcia lokum, materiałów potrzebnych do pracy, stworzenia strony internetowej czy działań marketingowych. Dobrze jeżeli posiadasz nieco większą sumę odłożonych pieniędzy. Pamiętaj, że możesz również skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań. Podlicz koszta i zastanów się, jaki jest twój cel finansowy. Ile musisz zarobić, aby wyjść „na zero”? Jeżeli twoje dochody nie przekroczą kosztów, dana działalność nie będzie na siebie zarabiała.

 

Biznesplan, czyli jak zrealizować pomysł

 

Słowo „biznesplan” większości kojarzy się ze szczegółową, kliku stronnicową strategią działania. Tymczasem wcale nie musi tak być. Biznesplan to rozpisanie kolejnych kroków, które należy podjąć, aby swoją ideę przerodzić w funkcjonującą z powodzeniem działalność. Niekiedy może on zająć jedynie jedną stronę kartki A4. Biznesplan to szkielet, konspekt, dzięki któremu zaplanujesz pierwsze kroki. Jest to ważny element na drodze przygotowań do otwarcia własnej działalności. Jeżeli nie wykonasz biznesplanu, a tym samym nie przemyślisz dokładnie swoich działań, może się to dla ciebie skończyć niepowodzeniem.

 

Prowadzenie firmy

 

Zastanów się, w jaki sposób będziesz prowadził własną firmę. Czy będziesz potrzebować więcej niż jednego pracownika? Być może specyfika danej usługi będzie wymagała współpracy z inną osobą lub pracy w zespole? Wówczas pomyśl o zatrudnieniu pracowników oraz pozyskaniu środki na ich utrzymanie. Musisz również zadbać o aspekt prawny prowadzenia firmy. Rozliczanie składek i odprowadzanie podatków może wydawać ci się skomplikowane. Jeżeli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy o księgowości i finansach, pieczę nad tym elementem prowadzenia działalności powierz profesjonalistom. Zatrudnienie kolejnej osoby na etat może okazać się rozwiązaniem kosztowym, w dodatku nie zawsze koniecznym. Warto wówczas skorzystać z usług biura rachunkowego. TaxSupport oferuje pomoc w zakresie rachunkowości, płac oraz prowadzi dokumentację kadrową firmy. Wspomaga również doradczo. Dzięki ich usługom nie będziesz musiał zaprzątać sobie głowy trudną, z punktu widzenia początkującego przedsiębiorcy, papierologią. Powierzając ją profesjonalistom będziesz mieć pewność poprawności i solidności wykonanych przez nich zadań.

 

Artykuł utworzony przy współpracy z Tax Support - Biuro rachunkowe wrocław