kategoria: Technologia   dodane: 20/03/2023
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez nazwa.pl – lidera rynku hostingowego w Polsce – aż 73% zapytań o polskie serwisy pochodzi z naszego kraju, 13% z Europy a 11% z Ameryki Północnej. Należy wyciągnąć z tego prosty wniosek. Właściciele witryn powinni zadbać nie tylko o szybkie wczytywanie strony z terytorium Polski, lecz także zza granicy. W końcu statystycznie rzecz biorąc, co czwarte połączenie pochodzi spoza naszego kraju. Z pomocą przychodzi sieć Content Delivery Network (CDN).

Odwiedziny spoza Polski

Spółka nazwa.pl przeanalizowała ruch na kilkuset tysiącach stron internetowych umieszczonych na hostingu firmy. Celem badania było określenie lokalizacji użytkowników witryn. Przegląd przyniósł sporo przydatnej wiedzy dla każdego właściciela strony WWW, sklepu internetowego czy nawet hobbistycznego bloga. Badanie lokalizacji adresów IP osób odwiedzających krajowe strony WWW wykazało, że 73% połączeń pochodzi z Polski, 13% zapytań z Europy a 11% z Ameryki Północnej.

Wyniki dają do myślenia. Właścicieli serwisów internetowych powinna interesować zatem nie tylko prędkość ładowania witryny w Warszawie czy w innych dużych ośrodkach w kraju, lecz także skrócenie czasu jej generowania dla użytkowników łączących się spoza Polski, głównie z Europy i USA.

Eksperci z branży IT są zgodni, że najlepszym sposobem zwiększenia szybkość działania strony WWW z każdego miejsca na świecie jest korzystanie z sieci Content Delivery Network (CDN). Jest to nowoczesna technologia, którą mogą zaoferować tylko liderzy usług internetowych. Jej budowa i pełna implementacja wiąże się bowiem z wielkim kosztami związanymi chociażby z zakupem zaawansowanych urządzeń sieciowych i serwerów, wynajęciem przestrzeni kolokacyjnej w różnych lokalizacjach czy też późniejszymi kosztami obsługi i konserwacji tej rozproszonej infrastruktury. Cena wdrożenia sieci CDN przerosłaby możliwości ekonomiczne mniejszych usługodawców.

Geografia ma znaczenie

Jak to wszystko działa? Content Delivery Network stanowi rozporoszoną sieć serwerów, które zostały umieszczone w strategicznych miejscach dla ruchu internetowego. W poszczególnych węzłach przechowywane są kopie elementów stron WWW, które trafiają stamtąd bezpośrednio do przeglądarki użytkownika. Tak więc zapytania o serwis internetowy korzystający z CDN nie są kierowane bezpośrednio na hosting, na którym się on znajduje, lecz są obsługiwane przez dodatkowe punkty cache. Ograniczenie liczby połączeń sprawia, że obciążenie hostingu spada często nawet o połowę.

Jednak kluczowy dla przyspieszenia działania witryn pozostaje fakt, że poszczególne węzły wymiany ruchu rozlokowane są niemal po całym świecie. Przypuśćmy, że korzystasz z hostingu z siecią CDN. Gdy potencjalny klient z Barcelony łączy się z Twoją stroną WWW, to nie musi czekać, aż zostanie ona w całości przesłana z serwera w Warszawie, ponieważ otrzyma pliki z węzła umieszczonego w Madrycie. Skrócenie fizycznego dystansu pomiędzy użytkownikiem a serwerem, z którego uzyskuje statyczne elementy strony WWW, przekłada się na zmniejszenie czasu potrzebnego na jej załadowanie w przeglądarce internauty.

Dodatkowym benefitem jest wyższa pozycja w wyszukiwarce. Pamiętaj, że crawlery Google łączą się z Twoją witryną spoza terytorium Polski – głównie z USA. Szybkość jej wczytywania będzie miała znaczenie dla algorytmów decydujących o lepszym SEO. Jeśli więc część z węzłów CDN zostanie umieszczona w Ameryce Północnej, to nie tylko przyspieszy to działanie serwisu dla mieszkańców tego kontynentu, lecz także poprawi pozycję witryny w Google i przyczyni się tym samym do większej liczby odwiedzin.

Hosting zintegrowany z CDN

Decydując się na hosting WWW dla swojej strony, warto wybrać taki, który oferuje pełną i automatyczną integrację z siecią Content Delivery Network. Węzły powinny być rozmieszczone nie tylko w ważnych punktach wymiany ruchu w kraju, lecz także w Europie oraz USA. Tylko to zagwarantuje, że Twój serwis będzie się wyświetlał z maksymalną możliwą szybkością niemal z każdego miejsca na świecie. Jeśli jeszcze nie korzystasz z hostingu z CDN, czas na podjęcie właściwej decyzji.