kategoria: Biznes i finanse   dodane: 08/06/2020
Sklep e-commerce jako drugie źródło dochodu to dobry pomysł. Może sprawdzić się w przypadku osób, które mają pomysł na sklep, ale nie są pewne czy to jest dla nich. W tekście sprawdzimy jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania, na co zwrócić uwagę aby zwiększyć szanse na budowę sklepu który zarabia.

Sklep jako drugi biznes - plusy i minusy

Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne, ma swoje plusy i minusy.

Plusy:

 • Mniejsze ryzyko - nadal jest to twój drugi biznes i stanie się głównym biznesem gdy zacznie odpowiednio dużo zarabiać
 • Możliwość nauki sprzedaży przez internet, realiów prowadzenia sklepu internetowego - czasem uczysz się na błędach, ale nie są to tak kosztowne błędy jakbyś rozwijał swój pierwszy sklep jako główny biznes
 • Niskie koszty wejścia - nie musisz dysponować dużym budżetem, by zacząć prowadzić sklep internetowy


Minusy:

 • Wymaga dodatkowej pracy, np. po etacie, w weekendy - obsługa klientów, wysyłka towaru i wiele innych rzeczy, to będzie wymagało poświęcenia dodatkowego czasu po głównej pracy
 • Trzeba inwestować w zatowarowanie i marketing - czasem to małe kwoty, ale sklepy na początku nie zarabiają i często trzeba dokładać z głównej pensji, oszczędności


Przykłady sklepów na drugi biznes

Zastanawiasz się jaki to może być sklep? Poniżej kilka przykładów:

 • Sklep z konkretną odzieżą (np. sukienki, bluzy)
 • Sklep z wyrobami ręcznymi
 • Sklep z zabawkami dla kotów
 • Sklep z akcesoriami do kuchni


Ważne jest by wybrać konkretną niszę co ułatwi nam dotarcie do potencjalnych klientów. Na przykład sklep z zabawkami dla kotów - dość łatwo można dotrzeć do właścicieli kotów z pomocą dobrze dobranych grup odbiorców reklamy na Facebooku. Inny przykład – sklep z upominkami, tu ciężko będzie dopasować konkretną grupę i dlatego to nie jest dobry pomysł na biznes. 

Co potrzebujesz na start

Jeden z ważniejszych plusów prowadzenia małego sklepu internetowego są niskie koszty uruchomienia takiego sklepu. Do wyboru masz kilka rozwiązań jak:

 • darmowe typu WooCommerce, ale wymagające nieco wiedzy technicznej potrzebnej przy uruchomieniu sklepu
 • niedrogie, abonamentowe rozwiązania sklepowe - nie trzeba tu wiedzy technicznej, wszystko "wyklikasz" z panelu, za sklep płacisz kilkadziesiąt złotych miesięcznie


Również dodatkowe rzeczy jak integracja sklepu z Ceneo, Allegro czy innym systemem jest łatwa do zrobienia z pomocą dodatkowej wtyczki (jeśli opcja nie jest już wbudowana).

Do tego oczywiście potrzebna jest domena, zadbanie o to by aktywne było połączenie było szyfrowane przez SSL (czyli adres z https a nie z http) i to tyle na start, tłumaczy marketer z agencji https://carted.pl. Nieduże koszty i można się obejść bez pomocy z zewnątrz.

Przy czym tu nie kończą się działania. Masz działający sklep, teraz trzeba ściągnąć klientów.

Edukacja - jak promować sklep

Mały sklep jako drugi biznes daje możliwość uczenia się w praktyce, czasem na własnych błędach, na czym polega prowadzenie sklepu internetowego. Jest to bez wątpienia jedna z większych zalet takiego rozwiązania. Nie znaczy to jednak że do wszystkiego masz dochodzić sam. Postaw na edukację. Znajdziesz wiele kursów i poradników, które pomogą ci zarówno w założeniu sklepu jak i jego promocji.

Szczególnie musisz skupić się na promocji sklepu tak by ściągać ruch i potencjalnych klientów. Teoretycznie możesz część tych działań zlecić na zewnątrz (agencji, freelancerowi) ale to będzie generowało dodatkowe koszty a ich zazwyczaj chcesz uniknąć przy drugim biznesie. Dlatego tak ważne jest żebyś w zakresie promocji robił jak najwięcej sam. Masz trzy obszary:

 • prowadzenie kampanii reklamowych
 • pozycjonowanie, SEO
 • promocja poprzez zewnętrzne serwisy - Ceneo, Allegro, OLX i inne


Jest wiele poradników na YouTube czy różnych blogach, są kursy online i stacjonarne, książki, które pokazują jak prowadzić skuteczne działania w tych obszarach. Oczywiście nauka tych rzeczy wymaga wysiłku i poświęcenia czasu. Jest to jednak kluczowe dla rozwoju sklepu, szczególnie jeśli w perspektywie chcesz by był to główny biznes a nie tylko poboczne hobby. Więcej na temat promocji sklepu można przeczytać pod tym adresem.