kategoria: Technologia   dodane: 08/01/2021
W sytuacji gdy chcemy chronić swoją anonimowość w sieci internetowej, możemy spotkać się z pewną usługą dostarczaną przez firmy z informatyczne. Na to rozwiązanie możemy czasem trafić również w naszej przeglądarce internetowej, a oferowaną usługą w tym przypadku jest VPN jest to skrót od Virtual Private Network, na co jak już sam zwrot wskazuje mamy tutaj do czynienia z wirtualną siecią prywatną, a w pewnym sensie jej namiastką pozwalającą, w pewien niekonwencjonalny sposób zachować prywatność naszego połączenia w sieci.

Co do zasady nasze połączenie się z siecią internetową jest również bezpieczne, gdyż z reguły używamy programów antywirusowych oraz innych wykrywających niepożądane oprogramowanie, jednak do końca. Co do zasady połączenie to nie jest anonimowe i w chwili, gdy łączymy się z siecią internetową za pomocą komputera czy telefonu nasz dostawca usług, z którego oferty korzystamy łączy nas z odpowiednim serwerem dostępowym, na którym zlokalizowane są przeglądane przez nas serwisy internetowe czy też gry bądź filmy video.

 

W momencie połączenia urządzenie otrzymuje specjalny numer identyfikacyjny tzw. Internet Protocol w skrócie IP, który jest adresem twojego urządzenia dostępowego mogącym również je zidentyfikować za pomocą numeru karty sieciowej.

Adres ten służy do szybkiej identyfikacji urządzenia przez dostawcę, co nie jest równoznaczne z użytkownikiem. Uruchomienie owego połączenia VPN pozwala na wytworzenie się odrębnego tunelu logicznego zwanego również potocznie tunelowaniem, pomiędzy dwoma lokalizacjami w sieci internetowej przy wykorzystaniu sieci, którą dysponujemy. 

Istotne w tym systemie jest również to, aby dwa końce tunelu były odpowiednio skonfigurowane, przez co umożliwi się pakietom internetowym przenoszącym dane na właściwą komunikację pomiędzy dwoma jednostkami, którymi najczęściej są nasz komputer i serwer dostępowy lub komputer innego użytkownika. 

 

Drugą istotną cechą tego rozwiązania jest szyfrowanie, które co do zasady odbywa się poprzez przesyłanie już tak zabezpieczonych pakietów wytworzonym tunelem. Wytworzenie tunelu wiąże się również z tym, że serwer, z którym nawiązujemy połączenie zapamiętuje nas w inny sposób, a to nie poprzez adres IP, a adres serwera VPN. 

Żeby wyjaśnić prościej tą specjalną metodę odbiorca widzi, w które miejsca wchodzimy czy dokonujemy wpisów na forum lub wyszukujemy w sklepie odpowiednie produkty, lecz w żaden sposób nie może powiązać go z naszym urządzeniem znajdującym się w kraju, a widzi jedynie adres serwera VPN, który może być umieszczony w dowolnie innym kraju na świecie. Również dzięki odpowiedniemu szyfrowaniu pakietów możemy być pewni, że nasze dane czy np. poczta elektroniczna, która jest przesyłana pomiędzy pracownikami korporacji nie zostanie w żaden sposób przechwycona i wykorzystana. 

 

Również ostatnimi czasy praca zdalna wymusza na nas dbanie o odpowiednie zabezpieczenia przesyłanych informacji.

Rozwiązania VPN są ostatnim czasy coraz bardziej popularne, a zarazem pożądane przez użytkowników sieci internetowej i dostarczane w postaci usług przez firmy informatyczne specjalizujące się w dziedzinach związanych z bezpieczeństwem sieci. Coraz więcej podmiotów zbiera o nas odpowiednie dane w pewien sposób nas profilując i dostarczając niechcianą reklamę, z drugiej strony nie mamy pewności, z jakimi podmiotami współpracuje nasz dostawca czy też właściciel serwera, z którym nawiązujemy połączenie i jakie informacje posiada o naszym adresie IP. 

 

Z jednej strony łącząc się z naszego domu z siecią mamy pewne poczucie bezpieczeństwa, lecz jest to złudne poczucie, gdy uświadomimy sobie ile tak naprawdę informacji o nas posiada obca firma. Dlatego też warto korzystać z ochrony swojej prywatności, jaką jest usługa VPN.