kategoria: Technologia   dodane: 19/01/2021
Wybór drukarki nie należy do najłatwiejszych. W sklepach znajdziemy wiele modeli drukarek, które różnią się od siebie wieloma funkcjami, sposobem drukowania, rozmiarem czy oprogramowaniem. Najważniejsze pytanie jakie nurtuje konsumentów, szukających nowego urządzenia drukującego jest pytanie: drukarka laserowa czy atramentowa? To jedno z podstawowych pytań, na które koniecznie należy sobie odpowiedzieć, aby dokonać właściwego wyboru.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Poznasz odpowiedz na pytanie: drukarka laserowa czy atramentowa

  • Czym kierować się przy wyborze drukarki i na co zwracać szczególna uwagę

 

Drukarka to urządzenie, które jest niezbędne w biurach, punktach usługowych czy firmach. Wiele osób kupuje drukarki na domowe potrzeby. Wybór urządzeń jest naprawdę bardzo duży. Potencjalny konsument zwykle zakup drukarki sprowadza do ceny i tego czy drukarka laserowa czy atramentowa będzie lepszym wyborem na jego potrzeby.

 

Od czego zacząć wybór drukarki?

 

Jak już wspominaliśmy wybór drukarki to niełatwe zadanie.  Ilość dostępnych modeli może przyprawić zwykłego konsumenta o potężny ból głowy. Po pierwsze musimy dokonać rozróżnienia między rodzajami drukarek. Te niezwykle użyteczne urządzenia możemy grupować według rodzaju urządzenia, technologii druku i funkcjonalności.

Drukarki laserowe dostępne na naszym rynku mogą drukować nam dokumenty w jednym kolorze, fachowo mówimy wtedy, że są to urządzenia monochromatyczne, albo drukować w kolorze. Ten parametr jest szczególnie istotna dla osób, które drukują dużo i nie tylko na własne potrzeby. Drukowanie z użyciem tego rodzaju drukarek jest łatwe i przyjemne. Dla porównania drukarki atramentowe oferują jeszcze lepsza jakość druku. Natomiast jest to urządzenie monochromatyczne nie drukujące w kolorze. Łatwo zauważyć, że drukowanie w kolorze to dziś absolutna podstawa i konieczność, dlatego choćby tylko z tego powodu lepiej postawić na drukarkę laserową. Jednak analizując dalej, przekonamy się, że mamy jeszcze do wyboru drukarkę igłowa. Drukarka igłowa to urządzenie drukujące, które z pomocą specjalnie zmontowanych taśm z igłami przenoszą kolorowy druk na papier. Jakość druku z drukarki igłowej jest zadawalająca, co wielu konsumentom w zupełności wystarczy.

Dla pasjonatów topografii stworzono natomiast drukarki fotograficzne.  Mają doskonałą rozdzielczość druku. Z pomocą tego typu modelu i z dodatkiem specjalnego papieru, można drukować zdjęcia na własne potrzeby bez konieczności odwiedzania zakładu fotograficznego.

 

Urządzenia wielofunkcyjne- czy warto w nie inwestować?

 

Tego typu urządzenia to drukarki posiadające nie tylko możliwość drukowania dokumentów. W zależności od zaawansowania modelu posiadają także funkcje skanera i kopiarki, a nawet faxu. To rozwiązanie idealne na potrzeby firm i przedsiębiorstw. Dzięki połączeniu kilku istotnych dla działalności firmowego biura funkcji, staja się urządzeniami zastępującymi kilka innych. W praktyce oznacza to mniejsze koszty dla przedsiębiorstwa oraz oszczędność czasu.

Jednocześnie na rynku drukarek pojawiły się urządzenia wysokospecjalistyczne takie jak drukowania etykiet.

 

Jako są różnice działaniu drukarki laserowej i atramentowej?

 

Postawione wcześniej pytanie drukarka laserowa czy atramentowa jest jednak wciąż istotne. Warto więc przyjrzeć się bliżej różnicom w tym zakresie. Drukarka laserowa nanosi druk na papier za pomocą tonera i światła laserowego. Kupując drukarkę laserowa warto mieć na uwadze, że co jakiś czas taki toner trzeba będzie wymieniać. Jednak nie wiąże się to z wysokimi kosztami eksploatacji drukarki. To ważne dla osób, które dużo drukują.

Z kolei działanie drukarki atramentowej jest nieco bardziej skomplikowane. Aby drukarka atramentowa działała poprawnie, potrzebne są dwa ważne elementy.  Potrzebny jest system dozowania tuszu i głowica drukująca. Co ważne- drukarka atramentowa jest tańsza w momencie zakupu, ale droższa w eksploatacji. Dlatego warto się dobrze zastanowić przed podjęciem ostatecznej decyzji.

 

Podsumowanie zalet i wad drukarki laserowej oraz drukarki atramentowej

 

Z pewnością zaletą drukarki laserowej jest szybkość i dobra jakość wydruku. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że jest ona tania w eksploatacji, Choć w momencie zakupu trzeba za nią zapłacić więcej niż za drukarkę atramentową. Niestety tańsze modele mogą rozczarować nowego użytkownika niższą jakością druku. Ponadto wielkość urządzenia może przemawiać na jego niekorzyść. Drukarki laserowe są dość duże i dla wielu osób dość nieporęczne.

Z kolei drukarka atramentowa jest droższa w eksploatacji. Nawet za stosunkowo nieduże pieniądze kupimy atramentową drukarkę, która będzie drukować nam dokumenty naprawdę dobrej jakości. Ponadto można znaleźć tanie drukarki atramentowe drukujące w kolorze. Ponadto to urządzenia o kompaktowych wymiarach i przyjaznym wyglądzie. Na ich niekorzyść przemawiają wspomniane już wysokie koszty użytkowania. Jednak istnieje ryzyko wyschnięcia czy zaschnięcia tuszu w drukarce, jeśli nie będziemy jej regularnie używać.

Podsumowując, wybór nie należy do najłatwiejszych i warto podjąć decyzję po dłuższym zastanowieniu się.