kategoria: Finanse   dodane: 31/03/2023
Rosnące ceny mieszkań, stopy kredytowe, inflacja, wszystko to ma wpływ na sytuację na rynku nieruchomości. Coraz więcej osób decyduje się na sprzedaż swojego mieszkania, ze względu na brak możliwości utrzymania go. Wzrosły raty kredytu, wzrosły ceny czynszu i opłat, wzrosły ceny żywności i nie tylko, co powoduje niemałe zamieszanie. Czas sprzedaży mieszkań wydłużył się o kolejne tygodnie, a jeśli mowa o zadłużonych nieruchomościach tutaj problemów ze sprzedażą nie ma końca. Jak sobie poradzić z tym? O tym dowiemy się z poniższego tekstu.

Sprzedaż zadłużonego mieszkania

Sprzedaż zadłużonego mieszkania może okazać się wyzwaniem dla niejednego właściciela. Kupujący w zasadzie obawiają się takich transakcji, kiedy ma się do czynienia z zadłużonym mieszkaniem. Boją się przede wszystkim tego, że przez swoją niewiedzę czy brak doświadczenia przejmą na siebie długi poprzedniego właściciela mieszkania. Jest to dość typowe, choć niezrozumiałe, ponieważ zadłużone mieszkanie można kupić bezpiecznie i bez żadnych przeszkód. Oferty typu “sprzedam zadłużone mieszkanie” nie będą cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem. Wyjątkiem takiej sytuacji może być bardzo atrakcyjna i okazyjna cena, jaką właściciel mieszkania zaoferuje. Nie każdy chce tracić pieniądze, tylko dlatego, aby znaleźć kupującego. O tym, jak sprzedać zadłużone mieszkanie najlepiej wiedzą firmy skupujące nieruchomości które charakteryzuje wycena nieruchomości online. W zasadzie większość transakcji prowadzonych przez specjalistów firm skupujących nieruchomości dotyczy mieszkań z zadłużeniem lub z innymi problematycznymi kwestiami, które rzecz jasna odstraszają innych kupujących. Mamy tutaj na myśli kwestie spadkowe, postępowanie komornicze, czy niezadowalający stan mieszkania. Można także wyznaczyć opcję sprzedaży mieszkania z lokatorem, bo tego także boją się osoby szukające mieszkań do życia dla swoich bliskich. Nic w tym dziwnego, wyobrażamy sobie w końcu, że właściciel mieszkania może je sprzedać ze względu na to, że nie może porozumieć się z najemcą, wyobraźnia może zadziałać.

Skoncentrujmy się jednak na mieszkaniach z długiem. Ogłoszenia takie jak “zadłużone mieszkanie sprzedam tanio” może nieść ze sobą odzew, aczkolwiek na miejscu właściciela takiej nieruchomości dużo lepszym sposobem na sprawdzenie atrakcyjności swojego lokalu będzie wystąpienie o ofertę handlową do firmy, która kupuje mieszkania. Dzięki temu będzie można ustalić wysokość ceny nieruchomości bez konieczności opuszczania jej tylko po to, by zjawiła się chętna osoba. Firmy skupujące bardzo dokładnie analizują nieruchomość, pod względem metrażu, standardu, lokalizacji czy wszelkich udogodnień. Ceny są analizowane wraz z wartościami rynkowymi. Jeśli takie mieszkanie jest zadłużone na znaczną sumę, wówczas oferta będzie uwzględniała ten aspekt. Oznacza to, że jeżeli wartość zadłużenia jest niższa niż wartość nieruchomości, właściciel sprzedawanego lokalu otrzyma jeszcze jakieś pieniądze, prócz tego, że zostanie spłacona kwota zadłużenia.

Wartość mieszkania a kwota zadłużenia

Przy ofertach typu “przestronne mieszkanie zadłużone sprzedam”, trzeba przede wszystkim sprawdzić, na jaką kwotę jest zadłużone dane mieszkanie. Często bywa tak, że zbyt pochopnie podjęta decyzja rzutuje na naszej przyszłości. Jeśli zakup mieszkania był nieprzemyślany, a w wyniku różnych sytuacji doszło do tego, że właściciel nie jest w stanie opłacić mieszkania, ani rat kredytu, które generują jeszcze większy dług, następuje zwykle sytuacja sprzedaży nieruchomości. Jeżeli kwota zadłużenia jest wyższa, niż wartość mieszkania sprawa nieco bardziej się komplikuje. Najczęściej do rozmów na temat sprzedaży dołącza prócz firmy skupującej, także i bank, do którego należy dana nieruchomość. Zazwyczaj dzieje się tak, że banki są na tyle ugodowe, że można się dogadać i rozłożyć pozostałe zadłużenie (pozostałe, ponieważ kwota zaoferowana przy skupie nie pokryje całego zadłużenia) na wygodne raty. Właściciel nieruchomości w takiej sytuacji może pozbyć się nieruchomości, ale także i większej części zadłużenia, które na nim ciąży. Jest to sytuacja, której lepiej unikać, ale często się zdarza i mimo tego można z niej wyjść. W tej perspektywie dużą rolę odgrywa list mazalny, który wystawiany jest przez bank, jako potwierdzenie zgody na sprzedaż nieruchomości.

Pomimo tego, że trudno jest sprzedać zadłużone mieszkanie kupującym z zewnątrz, to nie ma co tracić nadziei, ponieważ są do naszej dyspozycji skupy nieruchomości. Dzięki nim można uspokoić myśli i zacząć planować lepszą przyszłość. O tym, jak sprzedać zadłużone mieszkanie nie trzeba wiedzieć dużo, wystarczy polegać na specjalistach, którzy mają doświadczenie oraz stale poszerzaną wiedzę z zakresu nieruchomości. Można też próbować sprzedaży nieruchomości z pośrednikiem, który będzie wiedział, jak poprowadzić taką transakcję i wyszuka odpowiedniego kupującego, jednak jest to sprzedaż obarczona kwotami prowizyjnymi dla biura pośredniczącego w transakcji sprzedażowej. Pod tym względem skup nieruchomości prezentuje się zdecydowanie korzystniej.