kategoria: Finanse   dodane: 09/07/2021
Polisa mieszkaniowa chroni przed konsekwencjami problemów, które mogą wystąpić podczas zwykłego użytkowania nieruchomości. Zalanie, pożar, kradzież z włamaniem, przepięcie itd. Te i inne sytuacje mogą Cię niemile zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego warto ubezpieczyć mieszkanie. Ale jak to zrobić, by nie przepłacić?

Cena polisy zależna od wielu czynników

Kwestia kwoty, jaką trzeba zapłacić za składkę ubezpieczenia, nie jest ani wymysłem, ani nie bierze się „z powietrza”. Wpływa na nią kilka czynników stałych i zmiennych czynników. Do pierwszej grupy zalicza się:

  • wartość rynkowa nieruchomości, która zależy m.in. od jej lokalizacji, metrażu, rodzaju budownictwa, położenia;

  • wartość elementów stałych;

  • liczba lokatorów, którzy zamieszkują lokal;

  • liczba szkód, które nastały w przeszłości.

Im większa jest wartość mieszkania, tym droższa będzie polisa. Jednak nie można zapominać o drugiej grupie czynników, do której zalicza się:

  • wartość mienia ruchomego, czyli wyposażenia, które nie znajduje się na stałym wyposażeniu nieruchomości, ale które ma podlegać ubezpieczeniu;

  • ogólnego i szczegółowego zakresu polisy – im więcej rzeczy i sytuacji będzie w niej uwzględnionych, tym składka będzie wyższa.

Ubezpieczenie mieszkania nie musi być drogie

Ceny za podstawową polisę zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych rocznie. Znajdziesz tak tanie ubezpieczenia mieszkania na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl. Oczywiście kwota ta będzie szła w górę, jeśli wybierzesz rozszerzenia polisy lub Twoje mieszkanie odznacza się dużą wartością rynkową.

Przykładowo dla mieszkania o powierzchni 40 m², wartości 350 000 zł z elementami stałymi o wartości 50 000 zł i mieniem ruchomym równowartym kwocie 30 000 zł za rok ochrony trzeba będzie zapłacić najmniej 125 zł. Ale już takie ubezpieczenie obejmuje np. zabezpieczenie na wypadek przepięć. Dopłata kilku złotych u innego ubezpieczyciela gwarantuje dodatkowo ochronę Home Assistance.

Niekiedy warto rozważyć kupno rozszerzonego zakresu polisy, by zabezpieczyć nieruchomość także przed kradzieżą bez śladów włamania, kradzieżą z włamaniem, a nawet i rozboju (kradzieży ubezpieczonego mienia poza miejscem zamieszkania). Dopłata kilkunastu złotych rocznie nie jest duża w porównaniu z zabezpieczeniem, jakie gwarantuje.

Tanie polisy mieszkaniowe dostępne online

Zamiast poświęcać czas na bieganie od jednego punktu ubezpieczeniowego do drugiego, by znaleźć tanią polisę mieszkaniową, lepiej zajrzeć do Internetu i skorzystać porównywarki ubezpieczeń nieruchomości.

Na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/ porównasz oferty nawet 18 różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Wystarczy, że poświęcisz kilka minut na wypełnienie formularza. Bez zobowiązań otrzymasz propozycje, które możesz dobrać w zależności od swoich potrzeb i możliwości finansowych. Warunkiem jest udzielenie rzetelnych i faktycznych odpowiedzi na pytania dotyczące wartości mienia.

Dużą zaletą zakupu ubezpieczenia mieszkania online jest nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy. Dostępne oferty są naprawdę konkurencyjne na rynku tej branży.