kategoria: Zdrowie i medycyna   dodane: 09/04/2020
Sen jest nieodłącznym elementem cyklu biologicznego człowieka. Tak jak większość zwierząt musimy spać, aby zapewnić sobie optymalne warunki funkcjonowania. Podczas wypoczynku, nasz organizm dokonuje niezwykle ważnych procesów w organizmie. Ten czas jest swoistą naprawą i regeneracją ciała i umysłu po całym dniu wysiłku. Bez snu nie jesteśmy w stanie podołać wyzwaniom następnego dnia. Jak ważną rolę pełni sen w życiu człowieka? Na co wpływa i dlaczego jest niezbędny?

Regeneracja tkanek

 

Sen jest niezwykle ważny dla naszego ciała. Po całodniowym wysiłku pomaga zregenerować jego członki, jednocześnie przygotowując je na następne wyzwania. Szczególnie ważna jest faza głęboka snu. Podczas niej, dzięki wydzielaniu somatotropiny następuje naturalny przyrost masy mięśniowej oraz regeneracja tkanek. Dzięki temu budzimy się wypoczęci, a nasze ciało jest silne i gotowe do działania. Oprócz tego, faza głęboka snu odpowiada także za wzrost ciała i kości. Ogromne znaczenie ma to dla osób będących w wieku nastoletnim, kiedy to ich organizm nastawiony jest na wzrastanie. Aby zachować optymalne warunki tego procesu dla młodego człowieka, powinien on zasypiać przed godziną 22. Dlaczego? Jest to bowiem zgodne z czasem wydzielania przez niego hormonów. W przypadku niewystarczającego wysypiania się, w fazie głębokiej procesy regeneracji i wzrostu zostają upośledzone i nie funkcjonują prawidłowo.

W głębokiej fazie snu następuje również dogłębna regeneracja naszego mózgu. Wówczas „naprawie” ulegają jego komórki, co znaczy, że proces ten odbywa się na poziomie czysto chemicznym.

 

Dobre samopoczucie

 

Nieprawidłowy, za krótki i niepełnowartościowy sen zakłóca dobre samopoczucie oraz prawidłowe zachowania emocjonalne. Pojawiają się ogólne zaburzenia nastroju, płaczliwość, a także rozkojarzenie. Zmniejsza się zdolność do koncentracji oraz do uczenia się i przyswajania informacji. Człowiek niewyspany jest również mniej wydajny. Oprócz tego opóźnia się jego refleks. Sen wpływa zbawiennie na redukcję stresu. Usuwa napięcia z ciała i czyni je mniej podatnym na jego wpływ. Przywraca ogólną homeostazę organizmu. Silny i przewlekły stres może również doprowadzić do problemów ze snem.

 

Zapobiega infekcjom i przeziębieniom

 

Sen regeneruje tkanki, ale wpływa także na układy w naszym ciele. Od niego uzależniona jest między innymi nasza odporność. Zwykle, dobry sen utrzymuje ją na optymalnym poziomie. Jednak jeżeli bezsenność jest okresowo długotrwała, jesteśmy bardziej podatni na wszelkie infekcje i przeziębienia. Organizm nie jest bowiem w stanie z nimi walczyć, ani się regenerować. Dlatego też mówi się, iż sen jest bardzo pomocny w chorobie.

 

Utrwalanie informacji z dnia

 

W fazie REM, czyli tej odpowiedzialnej za powstawanie marzeń sennych, następuje także przyswojenie i systematyzacja informacji z całego dnia. Wówczas mózg ponownie przetwarza wydarzenia i wiadomości, a następnie decyduje, co jest warte zapamiętania, a co należy usunąć. Dobrze przespana noc może pomóc nam na sprawdzianie, a także w podjęciu ważnej życiowej decyzji.