kategoria: Zdrowie i medycyna   dodane: 23/03/2022
Niby każdy wie, że trzeba myć ręce. Robimy to codziennie i to wielokrotnie. Jednak przeważnie jest to czynność bardzo automatyczna i nieprzemyślany. W związku z tym często nasza technika mycia rąk nie ma nic wspólnego z tą prawidłową. Dowiedzmy się więc, jak wygląda prawidłowa higiena rąk. 

Umycie rąk to podstawowy sposób na to, by pozbyć się z nich wszystkich nieczystości oraz bakterii z powierzchni dłoni. Z tego też powodu powinniśmy myć je zawsze, gdy wracamy do domu, przed posiłkiem, a także po bezpośrednim kontakcie ze wszelkimi powierzchniami szczególnie narażonymi kumulowanie się zarazków. Warto jednak wiedzieć, że tylko dokładne mycie rąk jest efektywne i zapewnia odpowiednią skuteczność w eliminacji wszelkich nieczystości. Dowiedzmy się więc, jak wygląda prawidłowe mycie rąk i sprawdźmy, jak zachować higienę rąk, gdy w pobliżu nie ma wody i mydła. 

Higiena rąk — dlaczego jest tak ważna?

O ważności higieny rąk wiedzieliśmy właściwie od zawsze. Jednak większość z nas zaczęła zwracać na nią szczególną uwagę dopiero w czasie pandemii. To zupełnie zmieniło nasze podejście do mycia rąk. Nagle zaczęliśmy robić to częściej i dokładniej. Nie mówiąc już nawet o dezynfekcji rąk. Tak więc odpowiedzi na wyżej zadane pytanie nie trzeba szukać daleko. Odpowiednia higiena rąk to po prostu podstawowa obrona przed różnymi chorobami. 

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ogromnym siedliskiem bakterii są nasze dłonie. Z pewnością, gdybyśmy tylko to zobaczyli, nie skrywalibyśmy przerażenia. To właśnie na nich przenosimy wszelkie zanieczyszczenia, a w tym wirusy i bakterie, które powodują różnego rodzaju choroby. W tym właśnie koronawirusa, rotawirusa, czy bakterie E.Coli. Chyba nikt nie ma już żadnych wątpliwości, że częste mycie rąk jest ważne. 

 

Jak powinno wyglądać myci rąk?

Jak zachować higienę rąk? To proste — myjąc je we właściwy sposób! Jednak mimo że wydaje się to rzeczą tak łatwą, sprawia wiele kłopotów. Często bowiem nie poświęcamy tej czynności odpowiedniej ilości czasu i robimy to po prostu niedbale. Prawidłowe mycie rąk to cały proces, który składa się z odpowiednich ruchów, które powinny być wykonywane przez odpowiednią ilość czasu. 

Jak długo należy więc myć ręce, aby rzeczywiście pozbyć się z nich większości nieczystości? Eksperci twierdzą, że nie krócej niż 30 sekund. W praktyce większość osób nie przestrzega tej zasady. Jest to jednak podstawa. 

Przy myciu rąk bardzo ważna jest dokładność. Po nabraniu mydła nie wystarczy jedynie potrzeć dłoni o dłoń i spłukać całość. Należy precyzyjnie umyć całą ich powierzchnię, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne strony dłoni oraz nadgarstki. Szczególną dokładnością należy wykazać się, myjąc grzbiet palców dłoni, a także przestrzenie pomiędzy nimi. Każdy etap powinien trwać przynajmniej pięć sekund. Po umyciu rąk trzeba pamiętać o spłukaniu całego mydła pod bieżącą wodą oraz osuszeniu ich powierzchni. 

Czym myć ręce? 

Mycie rąk nie jest czynnością wymagającą, jeśli chodzi o dobór produktów. W tym przypadku kluczowe są dwie rzeczy, czyli woda oraz mydło. Na rynku dostępne są obecnie różnego rodzaju produkty do higieny dłoni, jednak wbrew pozorom ich dobór nie jest wcale tak ważny, ponieważ liczy się przede wszystkim sposób mycia rąk. Oczywiście wybierając piękny zapach, ciekawy kolor i ładny dozownik mydła, zawsze umilimy sobie cały ten proces, co będzie jedynie sprzyjać naszej chęci powtarzania go. 

Czego unikać podczas mycia rąk?

Wiemy już jak, czym i dlaczego myć ręce. Jednak jeśli chcemy znać sposoby na to, jak zachować higienę rąk, musimy też dowiedzieć się, czego nie robić podczas ich mycia. To bardzo ważne, szczególnie że o popełnienie niektórych błędów naprawdę bardzo łatwo. Co więcej, spora ich część towarzyszy nam z pewnością na co dzień. 

Grzech numer jeden to wycieranie rąk w nieświeży ręcznik. Gdy po umyciu dłoni, wycieramy je, tkanina szybko wchłania wilgoć. A wszyscy przecież doskonale wiemy, że wilgotny materiał to wręcz fantastyczne miejsce do rozwoju bakterii. Dlatego też pamiętajmy, by wymieniać w łazience ręcznik jak najczęściej. Przy osuszaniu rąk kumuluje się zresztą znacznie więcej błędów. Kolejnym jest to, że powinniśmy unikać suszenia ich specjalną dmuchawą w miejscach publicznych. Znacznie lepiej użyć jednorazowego ręcznika papierowego lub po prostu pozwolić dłonią wyschnąć samodzielnie. 

Jak zachować higienę rąk poza domem? 

Mycie dłoni wydaje się bardzo proste, gdy mamy wszystko pod ręką. Jednak na największe zagrożenia w postaci brudu i bakterii narażeni jesteśmy zwykle, gdy wcale nie możemy od razu wyszorować rąk pod bieżącą wodą. Jak wtedy zachować higienę? W tym pomogą nam dwie rzeczy, czyli specjalne nawilżane chusteczki oraz płyn do dezynfekcji.

Ten drugi jest obecnie dostępny niemal wszędzie. Jednak nie zmienia to faktu, że zawsze powinniśmy mieć przy sobie naszą buteleczkę. Dezynfekcja rąk jest niezwykle ważna i powinniśmy robić ją właściwie każdorazowo po wizycie w toalecie, kontakcie z powierzchniami ogólnego użytku, czy pieniędzmi — i to bez względu na to, czy umyliśmy już ręce, czy też nie. 

 

Czytaj też:

Instrukcja mycia rąk - sprawdź jak zachować higienę rąk