kategoria: Technologia   dodane: 19/01/2021
W dzisiejszym świecie nikt już nie mógłby sobie wyobrazić sprzątania bez odkurzacza. To urządzenie jest podstawą, która gwarantuje porządek w domu. Odkurzacze szybko i wydajnie wyczyszczą wszelkie powierzchnie płaskie, takie jak podłoga, wykładziny czy dywany, a także tapicerkę. Na polskim rynku znaleźć można wiele różnych modeli, różniących się zastosowaną przy produkcji technologią, głównymi parametrami, dodatkowymi akcesoriami i gadżetami, a także różnymi możliwościami zastosowania. Przed zakupem warto zapoznać się z najpopularniejszymi modelami i wybrać ten, który najlepiej dostosuje się do potrzeb naszego domu czy mieszkania. 

 

1. Rodzaje odkurzaczy domowych

2. Odkurzacze dla alergików

3. Odkurzacze samoczyszczące - roboty sprzątające


Rodzaje odkurzaczy domowych

 

Czasy kiedy odkurzacz był podłużną plastikową skrzynką z gumową, często zatykającą się rurą, już dawno minęły. Producenci tych pomagających w utrzymaniu czystości sprzętów wciąż prześcigają się w tworzeniu nowych, coraz to lepszych i ułatwiających sprzątanie modeli. Przed zakupem warto poznać najważniejsze z nich:

 

- odkurzacze workowe to najczęściej kupowane i używane domowe odkurzacze. Wyposażone są w metalową lub teleskopową poziomą rurę i stały lub wymienny worek na zanieczyszczenia. Kiedy worek się wypełni, wszystkie śmieci należy usunąć lub wyciągnąć, i wymienić worek.

- odkurzacze bezworkowe to urządzenia mniej popularne niż wyżej wspomnione workowe, jednak również często wykorzystywane do utrzymywania czystości w domach i mieszkaniach. Dzięki braku worka w tych odkurzaczach, domownicy nie muszą zawracać sobie głowy jego wymianą i zakupem. Wewnątrz urządzenia umieszczony został specjalny pojemnik, który należy regularnie opróżniać i myć. Odkurzacze te działają w ramach systemu cyklonowego - zanieczyszczone cząsteczki są zasysane i oddzielane od wdmuchiwanego powietrza, które zostaje czyste. 

- odkurzacze piorące (parowe) to dość nowoczesne rozwiązanie. Mimo swojego niewielkiego stażu na polskim rynku, już zdążyły sobie zyskać rzeszę zwolenników. Odkurzacze te są idealne dla alergików. Umożliwiają czyszczenie na sucho i na mokro, przez co wyczyścić można wiele różnych powierzchni. W środku urządzenia umieszczone są dwa oddzielne pojemniki - na świeżą i zanieczyszczoną wodę. Para wydobywająca się z urządzenia podczas czyszczenia działa bardzo skutecznie. Odkurzacze parowe są bardzo wydajne i zapewniają szybkie i komfortowe sprzątanie. Ciekawe jest to, że odkurzacze parowe skuteczne są nawet bez użycia dodatkowych detergentów. Urządzenia trwale usuwają szereg zanieczyszczeń z powierzchni płaskich, dywanów, wykładzin, tkanin obiciowych, tapicerki i innych. 

- odkurzacze automatyczne czyli tzw. roboty sprzątające, to urządzenia bezworkowe i bezprzewodowe. Ładuje się je w stacji dokującej, a wszelkie zanieczyszczenia wpadają do specjalnego pojemnika umieszczonego wewnątrz odkurzacza.

 

Odkurzacze dla alergików

 

Odkurzacz to podstawa w domu alergika. Okazuje się jednak, że nie każdy model jest w stanie skutecznie pozbawić uczuleniowca problemu. Badania wskazują, że w tym przypadku najlepiej wyposażyć mieszkanie w odkurzacz parowy. Urządzenia te posiadają filtr wodny i spełniają najwyższe światowe normy skuteczności w usuwaniu bakterii i pyłków. Odkurzacze piorące nie tylko dokładnie wyczyszczą zabrudzoną powierzchnię, ale też usuną zanieczyszczenia z powietrza, dodatkowo je nawilżając i odświeżając, przez co wszyscy alergicy zamieszkujący przestrzeń będą mogli spać spokojnie i oddychać pełną piersią.

Odkurzacze parowe to również świetne rozwiązanie dla osób posiadających w domu psa, kota czy innego futrzaka. Skutecznie bowiem walczą z wszelkiego rodzaju włosami i sierścią, a domownicy mogą cieszyć się towarzystwem swoich pupili nie zabraniając im wstępu na kanapę czy fotel, i do woli je przytulać

Szeroki wybór odkurzaczy zarówno tych tradycyjnych - workowych i bezworkowych, jak i piorących a także automatycznych, proponuje firma Electrolux. Wszystkie odkurzacze electrolux to gwarancja naprawdę dobrej jakości i dobrej ceny. Przed zakupem odkurzacza warto zapoznać się z ofertą marki, która odkurzacze produkuje już od wielu lat i ma w tej dziedzinie ogromne doświadczenie.

 

Odkurzacze samoczyszczące - roboty sprzątające

 

Odkurzacze samoczyszczące, zwane też odkurzaczami automatycznymi lub robotami sprzątającymi, to prawdziwy hit ostatnich lat! Pokochali je wszyscy wielbiciele porządku i czystości zarówno w domu jak i w mieszkaniu czy biurze. Te automatyczne urządzenia poruszają się samodzielnie po danym pomieszczeniu, omijając meble, zakręcając przy ścianach, czy nawet zawracając przy schodach. Wszystko za pomocą ultradźwięków odbijających się od ścian i innych znajdujących się na drodze maszyny przeszkód. Robot wyposażony jest w bez przerwy obracające się szczoteczki, zbierające wszystkie zanieczyszczenia, które później zassane zostają do pojemnika. Wielu użytkowników takich odkurzaczy samoczyszczących ceni je sobie głównie za to, że oszczędzają ich czas i pomagają utrzymywać czystość na bieżąco.